Sportaši-Poznate Osobe

50-godišnji veterinar za bodybuilding izlazi s praskom

Arthur Peacock se na svoje prvo natjecanje u bodybuildingu prijavio 1965. godine, a 2015. godine osvojio je ono što će mu biti posljednje. U dobi od 80 godina, Peacock je nedavno osvojio NPC Masters državno prvenstvo u bodybuildingu u kategoriji iznad 70 i plasirao se na četvrto mjesto u kategoriji preko 60 u poluteškoj kategoriji. Još zapanjujući od pobjede u dobi kada se većina zadovoljava gledanjem kako se oblaci provlače, Paun je uspio sa svojim blizanačkim podvizima samo nekoliko tjedana nakon velike operacije srca.

Podizanje za Pedeset

art-arnold-paun

Tijekom svoje 50-godišnje natjecateljske karijere, Paun se popeo na pozornicu u više od 100 emisija, osvojivši 57 naslova. Također može tvrditi da je zajedno trenirao u Veneciji u Kaliforniji Arnold Schwarzenegger i Franco Columbu, još dok su se natjecali. Ali sada, nakon što je osvojio nacionalni naslov i zaradio željenu IFBB pro karticu, Paun osjeća kako napokon može uživati ​​u teško stečenom odmoru i skrasiti se u konkurentnoj mirovini.

Ipak, prije pola stoljeća Peacock je bio izvorni član istoimene teretane Joea Golda kada se otvorila 1965. 'Imam originalnu majicu bez rukava', kaže on, prisjećajući se dana kada mu je bodybuilding još uvijek bio hobi. Četiri godine kasnije, međutim, počeo se ozbiljnije baviti tim sportom i na taj je način pobijedio na prvom natjecanju na koje se prijavio. Dvije godine kasnije, Peacock se prvi put natjecao na Masters državnom prvenstvu, gdje je završio na drugom mjestu iza legendarnog Kena Wallera. Prema Peacocku, između njega i titule stajao je nedostatak američkog državljanstva kao i bilo kojeg pojedinačnog natjecatelja. Budući da nije bio građanin, nije mogao postati profesionalac.

'Ne bih mogao ići više jer nisam bio naturalizirani Amerikanac', kaže Peacock. 'Kada sam postao američki državljanin 1995. godine i ponovno uspio ući u natjecateljski krug, tri sam puta pobijedio na Masters Mr. America, a pet puta u Mr. Californiau', dodaje Peacock. Nastavio je osvajati naslove 60-ih, 70-ih, 80-ih i 90-ih. Unatoč svim uspjesima koje je doživio kao mlađi čovjek, Peacockov najponosniji trenutak uslijedio je odnošenjem titule na Mastersu prošle godine, pobjeda za koju vjeruje da definira njegovu karijeru.

'Nakon 50 godina natjecanja, osvajanje ove titule samo je vrhunac', kaže Paun. Nakon svih ovih godina Art Paun je profesionalac. 'Sad sam profesionalac IFBB-a, što znači da više ne mogu raditi amaterske predstave', kaže Paun sa zdravom dozom ponosa. Njegovi dani oblačenja pozirujućih kovčega možda su sada na izmaku, ali Peacockova strast za bodybuildingom nikada nije bila jača. Slično kao što je to na kraju filma slavno rekao njegov stari prijatelj ArnoldPumpanje željeza, zaustavlja samo natjecanje, ali ne zaustavlja i bodybuilding.